Zawsze jak co roku o tej porze zastanawiam się jaki będę sernik piec na te Boże Narodzenie (u mnie w domu Święta bez sernika, to jak Święta bez Kevina) i chyba już wiem jaki upiekę 🙂 To będzie ten!! 😉
Tradycyjny polski sernik, bez spodu, leciutki jak niebiańska chmurka- i ta chmurka sama rozpływa się w ustach, jest mega kaloryczne, ale my takiego sernika oczekujemy. 😉 Nie znam osoby która nie lubi tradycyjnego sernika. 🙂
Do tego jest bardzo szybki i bardzo, bardzo łatwy.
Tradycyjnie każdy sernik pieczemy w kąpieli wodnej i nie wciągamy od razu po upieczeniu, ale spokojnie opiszę to niżej. Obiecuję, że będzie piękny i pyszny- trzymajmy się tylko ściśle przepisu :).
Aa może… wypróbujesz na te nadchodzące Święta? 😉
Szczegóły
26cm tortownica
60 minut
Oceń ten przepis:
Sernik:
1kg mielonego twarogu najlepiej zmielonego 3 krotnie lub z dobrym składem (ja użyłam z Piątnicy)
250g masła miękkiego
1 i 1/3 szklanki cukru pudru
6 jajek dużych
1 opakowanie cukru waniliowego
150 ml śmietanki kremówki 36%
4 łyżki mąki ziemniaczanej
Sernik:
- Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej. Tortownicę o średnicy 26 cm wyłożyć papierem do pieczenia lub wysmarować formę masłem i wyspać bułką tartą lub zmielonymi migdałami. Piekarnik nagrzać do temp. 170 stopni C, na funkcji góra-dół.
- Białka oddzielić od żółtek. Miękkie masło ubić na puszystą, masę i stopniowo dodawać po jednym żółtku na przemian na przemian z łyżką przesianego cukru pudru, cały czas dokładnie ubijając składniki.
- Zmniejszyć obroty miksera do średnich, dodać zmielony ser i połączyć. Teraz dodawać po kolei cukier waniliowy, śmietankę oraz mąkę ziemniaczaną cały czas miksując składniki na jednolitą masę, ale nie miksować zbyt, długo bo w czasie pieczenia sernik najpierw bardzo mocno rośnie a potem bardzo opada, nie chcemy takiego sernika.
- Białka ubić na sztywną pianę i na sam koniec białka dodać do masy serowej i bardzo delikatnie, ale dokładnie wymieszać. Masę sernikową wyłożyć do formy.
- Sernik pieczemy w kąpieli wodnej czyli: na najniższą półkę piekarnika ustawić naczynie z wrzącą wodą, a półkę wyżej ustawić formę z sernikiem.
Sernika nie wyjmować, nie otwieramy najpierw drzwiczek piekarnika od razu- może to spowodować że sernik mocno opadnie. Potem otwieramy delikatnie drzwiczki i pózniej już coraz szerzej aż w końcu całkowicie wyciągnąć. Nie ma potrzeby trzymania sernika w lodówce- można, ale nie trzeba.
- Sernik posypać cukrem pudrem.
inspiracja: kwestiasmaku