Ciasto kokosowa krówka to słodkie i uważam za proste w przygotowaniu. U mnie gościło na święta, goście bardzo zadowoleni. Rewelacyjnie sprawdzi się też na inne imprezy. Pokrojone w zgrabne kostki będzie się ładnie prezentować na talerzyku, a to zachęca każdego łasucha 😉
Spód to pierwsza część biszkoptu, następnie połowa kremu budyniowego z koksa, pierwsza warstwa herbatników, masa kajmakowa, druga warstwa herbatników, połowa kremu budyniowego z koksem, druga część biszkoptu i na sam koniec krem śmietankowy posypany kokosem- i tyle 🙂 Gdy kremy zastygną i zmiękną ciasto dobrze się kroi. Połączenie tych wszystkich warstw (jak dla mnie) jest bezbłędne, pomimo słodkiej masy kajmakowej, ciasto nie jest jakoś strasznie słodkie.
Najpierw przygotujemy budyń, a gdy budyń będzie stygnął upieczemy biszkopt- w takiej kolejności pójdzie dużo sprawniej. 😉
Ja wypróbowałam, więc może i Wy spróbujecie? 😉
Szczegóły
25x35cm
35 minut
średni
średni
Biszkopt:
6 dużych jajek
180 g cukru drobnego do wypieków
160 g mąki pszennej
30 g kakao
120 ml oleju
1 łyżeczka proszku do pieczenia
Krem budyniowy:
850 ml mleka
180 g cukru
2 łyżeczki cukru waniliowego
2 budynie śmietankowe lub waniliowy bez cukru (jeden budyń o wadze 40 g)
2 płaskie łyżki mąki ziemniaczanej
300 g masła miękkiego
130 g wiórków kokosowych
Krem śmietanowy:
500 ml śmietanki kremówki 30% lub 36%
2 łyżki cukru pudru
1 łyżeczka ekstraktu z wanilii
*opcjonalnie 1 śmietana – fix, ale warto dodać krem będzie stabilniejszy
Dodatkowo:
400 g masy kajmakowej
ok. 350-400 g herbatników maślanych
wiórki kokosowe do posypania
Budyń:
- Do rondelka wlać ok. 500 ml mleka, dodać obydwa cukry i postawić na ogniu, zagotować.
- Do pozostałego mleka dodać przesiane budynie, mąkę ziemniaczaną i rozmieszać, aby nie było grudek. Gdy mleko się zagotuje dodać rozmieszany budyń i ugotować gęsty budyń. Jak budyń się zagotuje zmniejszyć ogień na najmniejszy i gotować, mieszając, przez ok. 1 minutę. Zdjąć z ognia, nakryć folią spożywczą na dotyk (w ten sposób unikniemy kożuchu na budyniu) i odstawić do całkowitego przestygnięcia. Budyń ma mieć temperaturę pokojową jak masło.
W tym czasie gdy budyń stygnie pieczemy biszkopt.
biszkopt:
- Wszystkie składniki powinny być w temp. pokojowej. Piekarnik nagrzać do temp. 180 stopni na funkcji góra-dół. Blachę o wymiarach 25 x 35 cm wyłożyć papierem do pieczenia.
- Do miseczki przesiać mąkę, kakao i proszek do pieczenia.
- Białka ubić na sztywną pianę. Ciągle ucierając mikserem dodać cukier powoli, łyżka po łyżce i dalej intensywnie ubijać mikserem, aż masa stanie się gęsta i lśniąca. Następnie obroty miksera zmniejszyć do minimum i powoli po jednym żółtku dodawać do białek, zmiksować krótko i powoli na jasną i kremową masę.
- Do jajecznej masy dodać olej i wymieszać szpatułką do połączenia.
W kilku partiach dodać przesianą suchą mieszankę (ja dałam w 3 turach) i delikatnie wymieszać szpatułką lub drewnianą łyżką, mieszać tylko do połączenia się składników. - Ciasto przełożyć do przygotowanej wcześniej formy, wyrównać wierzch i wstawić do nagrzanego piekarnika. Piec przez ok. 35 minut. Po wyjęciu z piekarnika odstawić do całkowitego wystudzenia.
składanie ciasta:
- Ostudzony biszkopt wyjąć z blaszki. Biszkopt przekroić w poziomie na dwie równe części. Jedną część biszkoptu włożyć z powrotem do blaszki.
- Składniki do nasączenia wymieszać i połową ponczu nasączyć biszkopt w blaszce.
Krem budyniowy:
- Do miski przełożyć miękkie masło i ucierać mikserem przez ok. 3 minuty do puszystości. Do utartego masła dodawać po łyżce budyń i ucierać dalej po każdym dodaniu, mieszać mikserem na średnich obrotach. Na sam koniec dodać wiórki kokosowe i zmiksować do połączenia.
- Połowę gotowego kremu wyłożyć na ciasto w blaszce i wyrównać. Na wierzchu ułożyć pierwszą warstwę herbatników.
- Na herbatnikach rozsmarować całą masę kajmakową, wyrównać (wcześniej można przełożyć puszkę z kajmakiem do gorącej wody, masę lepiej wtedy rozsmarować) i ułożyć drugą warstwę herbatników. Na ciastka wyłożyć pozostały krem budyniowy, wyrównać. Ułożyć drugą część biszkoptu, lekko docisnąć i nasączyć pozostałym ponczem.
Krem śmietankowy:
- Śmietankę ubić z przesianym cukrem pudrem i śmietaną – fix. Pod koniec miksowania dodać ekstrakt waniliowy i wymieszać.
Gotowy krem wyłożyć na wierzch ciasta, wyrównać. Schłodzić w lodówce, (najlepiej na całą noc) a przed podaniem posypać jeszcze wirkami kokosowymi.
Smacznego!
inspiracja: malacukierynka